MAGDA SMALARA W SPEKTAKLU „PROROK ILJA”
Opublikowano: 13/02/17

     Już w sobotę (31 marca) premiera spektaklu „Prorok Ilja” w reżyserii Ondrej Spišak, z udziałem Magdy Smalary, która wciela się w rolę Pałaszki.

Nieprawdopodobna historia w XIV scenach.
„Prorok Ilja” to historia inspirowana dziejami Eliasza Klimowicza, który przed wojną działał na terenie Białostocczyzny. Klimowicz uważał się za biblijnego proroka Ilję, zbudował cerkiew i założył w Wierszalinie nową stolicę świata.

Do dzisiaj w wielu domach wiszą jego „foto-ikony” ozdobione haftowanymi ręcznikami i kwiatkami z bibułki. W jego “Dzienniku snów i widzeń” pojawiają się motywy, które są bliskie Swedenborga albo Blake”a, a to był człowiek, który miał właściwie jedną książkę w życiu – Biblię. Wszystko inne, jak informacje polityczne czy urzędowe, dochodziły do niego ustnie. A poza tym, to był chłop, który na co dzień uprawiał ziemię, rąbał las, oporządzał konia, zbierał żniwa. Kiedy Ilja zapowiedział koniec świata, wszyscy się doń przygotowywali, a koniec świata nie następował. Wierni chcąc przyspieszyć jego nadejście, postanowili ukrzyżować proroka, by powtórzył mękę Jezusa Chrystusa. Mieli do tego gotowy scenariusz – Ewangelię. To także opowieść o grupie ludzi, która, na swój sposób, chciała nadać światu sens i podporządkować rzeczywistość własnym marzeniom.

„Prorok Ilja” mówi o fanatyzmie i nienawiści rasowej – największych koszmarach, które dręczą ludzkość i mimo ciągłych kompromitacji są nadal elementem naszego świata. Rodzaj zaślepienia opisany w sztuce  spotykamy dziś w wielu ruchach ideologicznych i religijnych, które w imię dobra czynią zło. Bohaterowie sztuki mają wiele wspólnego z współczesnymi mieszkańcami na przykład z Iranu, Stanów Zjednoczonych, czy Słowacji. Takie zjawiska jak wzrost znaczenia populistów czy popularność prowadzonych przez fundamentalistów obozów Jezusa świadczą, moim zdaniem, o tym, że oczekiwanie na cud, który rozwiąże najważniejsze problemy i uporządkuje świat jest bardzo silne. Takimi ludźmi łatwo manipulować w imię Boga czy szczęśliwej przyszłości.

Sztukę wyreżyserował Ondrej Spišak.

 

Premiera 31 marca 2012r.

 

Magdalena Smalara w nowej sztuce Teatru Dramatycznego

fot. Teatr Dramatyczny

fot. Teatr Dramatyczny