PAULINA HOLTZ W SPEKTAKLU „KONFORMISTA”
Opublikowano: 06/02/17

Już dziś (4 marca 2011 r.) w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się światowa prapremiera spektaklu „Konformista” w reżyserii Marka Fiedora z udziałem naszej aktorki Pauliny Holtz.

 

Konformista w Teatrze Powszechnym  jest pierwszą na świecie sceniczną adaptacją słynnej powieści włoskiego pisarza i eseisty Alberto Moravii. Wydana w roku 1951 była odważnym i bolesnym dla wielu Włochów rozliczeniem z ich faszystowską przeszłością, wywołując w ojczyźnie pisarza wielką i burzliwą dyskusję.

W roku 1970 dyskusja rozgorzała na nowo, a jej przyczyną stała się głośna ekranizacja zrealizowana przez Bernardo Bertolucciego. A dziś, dzięki życzliwości tego znakomitego reżysera doszło do realizacji teatralnej wersji Konformisty.

Faszystowskie Włochy i młody bohater wobec wyborów życiowych.

Skomplikowane mechanizmy społeczne, rozkład rodziny, miłość i odkrywanie seksualności, lojalność i zdrada, a w to wszystko wpisane w świetne studium ludzkiej osobowości.
Psychologiczne studium „człowieka bez właściwości”; silnie odczuwającego potrzebę autorytetu.

Dramatyczne dzieciństwo w dysfunkcjonalnej rodzinie, brak samoakceptacji, połączony z fascynacją siłą – kształtują związki emocjonalne, relacje społeczne, przekonania i światopogląd tytułowego bohatera. Każą młodemu człowiekowi identyfikować się z mieszczańskim społeczeństwem, owładniętym autorytarnym systemem.

Sztukę wyreżyserował Marek Fiedor.

 

Premiera 4 marca 2011r.

Paulina Holtz

Źródło: Teatr Powszechny w Warszawie

Źródło: Teatr Powszechny w Warszawie

 

Plakat nowej sztuki 

Źródło: Teatr Powszechny w Warszawie