PIOTR LIGIENZA W SPEKTAKLU „ZRÓB SOBIE RAJ”
Opublikowano: 13/02/17

     8 marca odbyła się premiera spektaklu „Zrób sobie raj” w reżyserii Katarzyny Adamik i Olgi Chajdas z udziałem naszego aktora Piotra Ligienzy.

Instytut Reportażu i  Teatr Studio zjednoczyły siły, aby na scenie opowiadać o świecie prawdziwym. Nie chcemy zaludniać sceny wymyślonymi postaciami i pokazywać wymyślonych emocji, wymyślonej miłości czy wymyślonej  śmierci.

Reportaż  wynaleziono  po  to,  żeby  jak  najwięcej  ludzi  rozumiało innych ludzi. Wierzymy, że jeśli teatr sięgnie po literaturę faktu, pomoże nam lepiej zrozumieć świat. Spektakl na podstawie książki Mariusza Szczygła to opowieść o Czechach współczesnych, Bogu i wierze, ale o wierze, której nie ma. To historia ludzi, którzy wierzą, że nie wierzą. Mariusz Szczygieł pyta: „jak się Państwu żyje bez Boga?”. W Polsce to pytanie niewyobrażalne, w Czechach ? oczyszczające. Świadomość totalnej autokreacji. Budowania swojego świata, tworzenia swojego otoczenia. Bez ograniczeń, bez obaw, bez strachu przed omnipotencją.  Bez  strachu,  czyli  na  luzie.  Taka  będzie  ta  sztuka. Na  luzie, niewymuszona, podpatrzona, czeska. Bo czy w Boga trzeba wierzyć? Czy musimy sobie zadawać pytania ostateczne? Czy nie lepiej po prostu napić się piwa? Czy nie lepiej mieć niespodziankę? Grupa bohaterów czeka. A my z nimi. Z humorem, bo humor jest najważniejszy. W końcu jesteśmy w Czechach?

W spektaklu wykorzystano wiersze Egona Bondy’ego
w tłumaczeniu Leszka Engelkinga

Sztukę wyreżyserowała Kasia Adamik i Olga Chajdas.

 

Premiera 8 marca 2012r.

Serdecznie zapraszamy!    

 

Piotr Ligienza

fot. Krzysztof Bieliński

fot. Krzysztof Bieliński

fot. Krzysztof Bieliński

fot. Krzysztof Bieliński